Mistrzostwa Europy – relacja | OKSWiM

Mistrzostwa Europy – relacja

Drukowanie

Nasz Klub miał zaszczyt być współorganizatorem czwartych Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących w Strzelectwie Pneumatycznym, które odbyły się w dniach 19-24 listopada 2014 r. w hotelu „Star-Dadaj”.

Pierwsze dwa dni zarezerwowane były na przyjazd zawodników i badania lekarskie. Niestety Kadra Polski została mocno okrojona, gdyż wielu naszych zawodników nie otrzymało zgody od lekarzy reprezentujących IBSA na start w zawodach. Spotkało to także naszą zawodniczkę Bożenę Kruk, w związku z czym w Mistrzostwach z naszego Klubu wystartowali: Barszczewski Eugeniusz, Kontrymowicz Mieczysław, Miś Piotr i Szymańska Janina.

Dzień trzeci zawodów to rywalizacja w postawie stojąc. Kwalifikacje do finału z naszych zawodników udało się uzyskać jedynie Eugeniuszowi Barszczewskiemu. Zawiódł za to Miś Piotr, którego doskonały występ na Drużynowych Mistrzostwach Polski napawał nadzieją na medal Mistrzostw Europy, niestety strzelał zdecydowanie poniżej swojego poziomu i nie awansował do finału. Mimo to 11 miejsce na Mistrzostwach Europy wstydu nie przynosi. Do finału ogólnie awansowało trzech Polaków. Nasz „Gienio” zajął w nim 5 miejsce co jest doskonałym wynikiem. Z pozostałych Polaków najlepiej wypadł Jerzy Załomski, który wywalczył srebro. Złotym medalistą z wyraźną przewagą został reprezentant Słowacji Kopcik Stefan.

Po bardzo restrykcyjnej weryfikacji do zawodów dopuszczonych zostało zaledwie 8 kobiet stąd skupimy się od razu na finałach, a w tych zdecydowanie najlepsza była Lene Christiansen z Danii. Drugie miejsce wywalczyła reprezentantka Polski Anna Barwińska a trzecie, Maria Weber z Austrii. Nasza Janka Szymańska zajęła 6 miejsce, ale jak pokazały następne dni dopiero się „rozgrzewała”.

Dzień czwarty Mistrzostw to rywalizacja w postawie leżąc. Tym razem do finału mężczyzn, poprawiając znacznie swój rekord życiowy, awansował Mietek Kontrymowicz, a Eugeniusz Barszczewski i Piotr Miś przepadli w kwalifikacjach. Poziom był niebotycznie wysoki stąd sam udział w finale był ogromnym wyczynem, którego dokonało aż pięcioro Polaków. W nim po pasjonującej pogoni za Patrickiem Moorem (ostatecznie srebro) z Austrii, najlepszy okazał się Jerzy Załmoski zdobywając swój drugi medal na mistrzostwach, tym razem złoty. Trzecie miejsce przypadło Krzysztofowi Ruszkiewiczowi ze Słupska, natomiast nasz „Miecio” zajął ostatecznie 7 miejsce.

Wśród kobiet rywalizacja była równie zacięta, a najważniejszym dla nas wydarzeniem było zdobycie, po doskonałym występie, przez Jankę Szymańską brązowego medalu. Druga była również Polka, Wioleta Zarzecka z Iławy, natomiast złoto wywalczyła zdecydowanie najlepsza Maria Weber z Austrii.

Ostatni dzień Mistrzostw to rywalizacja w konkurencji trzech postaw, w której finałów się nie rozgrywa. Tradycyjnie pierwsi rozpoczęli mężczyźni i tak jak w dniu poprzednim najlepszy okazał się Jerzy Załomski. Trzeba jednak przyznać, że miał sporo szczęścia, bo gdyby nie jedno nieszczęśliwe „zero” Stefana Kopcika to Słowak okazałby się zdecydowania najlepszy, a tak zajął drugie miejsce. Trzeci tym razem był Czech Martin Adamek. Najlepszy z naszych zawodników był Eugeniusz Barszczewski, który zajął 7 miejsce. „Genio” na ceremonii zamknięcia Mistrzostw za osiągnięte wyniki otrzymał Puchar dla najlepszego zawodnika Warmii i Mazury ufundowany przez Marszałka Województwa Warmińsko_Mazurskiego.

Popołudniowa rywalizacja wśród kobiet została natomiast zdominowana przez Polki, które nie oddały żadnego medalu gościom z zagranicy. Złoto wywalczyła Wioleta Zarzecka natomiast tylko o dwa punkty gorsza okazała się nasza Janka Szymańska, czym wywalczyła swój drugi medal Mistrzostw, tym razem srebrny. Brąz zdobyła natomiast Magdalena Dudowicz z Kielc.

W ostatecznym rozrachunku Polacy okazali się mało gościnni i wywalczyli aż 10 medali. Natomiast nas najbardziej cieszy występ Janki Szymańskiej, która wywalczyła dwa medale: srebrny oraz brązowy. Ogromne gratulacje i podziękowania za takie reprezentowanie nas wśród najlepszych zawodników i zawodniczek w Europie!

Oficjalny komunikat z zawodów:

Statment – 4th Shooting European Championship POLAND 2014