Kasia Wicemistrzynią Świata! | OKSWiM

Kasia Wicemistrzynią Świata!

Kasia Wicemistrzynią Świata!

Mistrzostwa Świata w strzelectwie pneumatycznym osób niepełnosprawnych rozpoczęły się dnia 05.11.2022 uroczystą kolacją w Al Jachili Fort w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  Nasz kraj w grupie z dysfunkcją wzroku reprezentowało czworo zawodników razem ze swoimi asystentami. Towarzyszył im trener kadry Adam Dobosz.

Mistrzostwa odbyły się w dwóch postawach – stojąc i leżąc. W obu konkurencjach podczas eliminacji zawodnicy muszą oddać 60 strzałów w określonym czasie- stojąc 75min, leżąc 50min. Po eliminacjach zawsze są finały dla 8 osób, które uzyskały najwyższy wynik. Finały to walka z samym sobą, presją czasową i stresem. Polegają one na tym, że na początku zawodnicy oddają serię 5 strzałów w określonym czasie na komendę sędziego, następnie drugą serię 5 strzałów również w czasie odpowiednim do każdej z postaw. Następnie rozpoczynają się strzały pojedyncze. Każdy strzał pojedynczy musi być oddany w czasie 50 sekund – w postawie stojąc lub 30 sekund w postawie leżąc. Wszystkie strzały są sumowane, a od 12 strzału odpada zawodnik z najsłabszym wynikiem. Po każdych kolejnych dwóch strzałach odpada kolejny zawodnik, aż do wyłonienia zwycięzcy.

Dnia 06.11.2022 zawodnicy odbyli oficjalny trening w postawie stojąc i badania techniczne sprzętu i stroju strzeleckiego (kurtki, spodnie, buty, rękawica i opaska). Kolejnego dnia z samego rana rozpoczęła się konkurencja 60 strzałów stojąc. Do finału dostało się trzech naszych reprezentantów: Basia Moskal z klubu Podkarpacie Przemyśl (asystent Katarzyna Moskal), Orzechowska Katarzyna – Olsztyński Klub Sportowy „Warmia i Mazury”(asystent Medrzejewski Dariusz) oraz Kłos Grzegorz z KSN „Łuczniczka Bydgoszcz”(asystent Arkadiusz Gęstwiński).

Finały toczą się już swoimi prawami, kolega z bydgoskiego klubu odpadł w finale jako pierwszy zajmując ósme miejsce. Nasza Kasia z Basią Moskal walczyłyśmy do samego końca. W rezultacie Basia zdobyła upragniony złoty medal, a Kasia Orzechowska zajęła drugie miejsce tym samym zdobywając srebro. Mieliśmy dzięki temu powody do świętowania – dwie Polki na najwyższych stopniach podium podczas MŚ!

Następnie dnia 10.11.2022 odbył się kolejny trening, tym razem w drugiej postawie – leżąc, a już 12.11.2022 odbyła się konkurencja 60 strzałów. W tej postawie trzeba się sprężać bo czasu może zabraknąć. Do finałów dostała się ponownie trójka naszych reprezentantów: Matyka Barbara była ósma, Orzechowska Katarzyna czwarta, a Kłos Grzegorz pierwszy- ustanawiając nowy rekord świata.

Po zaciętym finale Grzegorz razem z asystentem Arkadiuszem Gęstwińskim stanęli na drugim stopni podium. Matyka Barbara zajęła szóste, a nasza Orzechowska Katarzyna siódme miejsce.

Przypomnijmy, że osoby niewidome i słabowidzące strzelają na dźwięk, wszyscy mają zasłonięte oczy przepaską. Dlatego każdy z nich ma swojego osobistego asystenta, który czuwa nad swoim zawodnikiem przez cały czas, pomaga w namierzeniu. Zawodnik z asystentem mają ustalone między sobą znaki niewerbalne bo nie mogą się porozumiewać się słowami. Asystent za każdym strzałem informuje swojego zawodnika o wartości oddanego strzału i pomaga kalibrować broń. Najwyższa wartość strzał to 10.9 i im więcej takich strzałów tym rezultat całej konkurencji daje większą szansę na udział w finale i wygraną.

Nasi Polscy medaliści:

Katarzyna Orzechowska – srebro – postawa stojąc

Barbara Moskal – złoto – postawa stojąc

Grzegorz Kłos – srebro – postawa leżąc