Wielkie emocje w IMP | OKSWiM

Wielkie emocje w IMP

W dniach 16-19.11.2014 r. w hotelu „Star-Dadaj” odbyły się Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w strzelectwie pneumatycznym. Nasz Klub reprezentowały 2 kobiety (Kruk Bożena i Szymańska Janina), oraz 3 mężczyzn (Barszczewski Eugeniusz, Kontrymowicz Mieczysław i Miś Piotr).

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w postawie stojąc. Po porannych eliminacjach (w których nasz zawodnik Mieczysław Kontrymowicz zajął najgorsze 9 miejsce, przegrywając awans do finału o zaledwie 0,9 pkt.), popołudniu odbyły się 8 osobowe finały. Pierwsi rywalizację o medale rozpoczęli mężczyźni. W nich typowany do zajęcia czołowego miejsca nasz Miś Piotr niestety przegrał walkę ze stresem i odpadł jako pierwszy zajmując ostatecznie w mistrzostwach 8 miejsce. Nasz drugi zawodnik Barszczewski Eugeniusz zajął natomiast 6 miejsce. Zawody zdecydowanie wygrał faworyt – Jerzy Załomski (PIONEK Bielsko-Biała). Po krótkiej przerwie odbył się finał kobiet, w którym nasze zawodniczki odegrały kluczowe role. Poza zasięgiem była Aleksandra Janczek (KAROLINKA Chorzów), która zdobyła złoty medal, natomiast nasze panie stoczyły pasjonującą walkę o pozostałe medale. Rywalizacja była tak wyrównana, że zawodniczki musiały rozegrać między sobą baraż i oddać po dodatkowym strzale. Ostatecznie o zaledwie 0,1 punktu lepsza okazała się Bożena Kruk i to ona zdobyła srebrny medal, natomiast Jance Szymańskiej przypadł brąz.

Drugiego dnia przeprowadzono zawody w postawie leżąc, a harmonogram ich rozgrywania był identyczny jak dnia poprzedniego. Tym razem do finałów z naszego Klubu zakwalifikowali się jedynie Barszczewski Eugeniusz i Bożena Kruk. Co prawda nie odegrali w nich kluczowych ról, ale zajęcie przez Gienka 5 miejsca, a przez Bożenkę 7 miejsca i tak należy uznać za sukces gdyż poziom zawodów był niebotyczny. Sam awans do finału zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn dawał jedynie wynik, który jeszcze nie tak dawno temu był rekordem Polski! Wśród kobiet poza zasięgiem była znowu Janczek Aleksandra (KAROLINKA Chorzów), ale już srebrny medal Żelazowskiej Klaudii (MORENA Iława) należy uznać za sporą niespodziankę.Jeszcze ciekawiej było wśród mężczyzn gdzie dosyć szybko odpadł główny faworyt Jerzy Załomski (ostateczni 6 miejsce). Praktycznie przez cały finał prowadził Zdzisław Potasinski (ZRYW Słupsk), gdy w 17 i 18 serii oddał ciut gorsze strzały. To wystarczyło, aby odpadł z rywalizacji i zakończył zawody na 3 miejscu. Po tym wydarzeniu pasjonująca walkę o złoty medal stoczyli Ruszkiewicz Krzysztof (ZRYW Słupsk) i Jagodziński Roman (MORENA Iława). Ostatecznie wygrał ten pierwszy o zaledwie 0,1 punktu!

Po raz kolejny potwierdziło się, że finały w zawodach strzelectwa pneumatycznego przynoszą ogromne emocje i często sensacyjne rozstrzygnięcia, a współczynnik stresu  ma ogromne znaczenie.

Podczas Mistrzostw po raz pierwszy prowadzono również oddzielną klasyfikację mikstów. Nasi zawodnicy Bożena Kruk I Miś Piotr w postawie stojąc zdobyli brązowy medal. Pechowcami okazali się natomiast Szymańska Janina i Barszczewski Eugeniusz którzy zarówno w postawie stojąc jak i leżąc zajęli 4 miejsce.