Nasi strzelcy ruszyli na podbój Nowego Świata. | OKSWiM

Nasi strzelcy ruszyli na podbój Nowego Świata.

Niewidomi i słabowidzący strzelcy po raz pierwszy mieli zaszczyt uczestniczyć w Mistrzostwach Świata w parastrzelectwie, zorganizowanych pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Jest to milowy krok na drodze do udziału tej kategorii strzelców w Igrzyskach Paraolimpijskich.

Mistrzostwa Świata zorganizowane zostały w dniach 09-19.10.2019 roku w Sydney w Australii. Już sama niezmiernie długa – ponad 24 godzinna – podróż, była dla naszych reprezentantów przeżyciem i przygodą. Niektórzy w ogóle pierwszy raz mieli okazję lecieć samolotem i na długo zapamiętają to nowe doświadczenie.

W Mistrzostwach wzięło udział aż 285 strzelców z 55 krajów – w kategorii niewidomych i słabowidzących wystartowało 12 zawodników i zawodniczek z 8 krajów (frekwencja byłaby na pewno zdecydowanie większa, jednak odległość i ogromne koszty wyjazdu ograniczyły liczbę uczestników). Polskę reprezentowało czworo strzelców wraz z asystentami/trenerami: Katarzyna Orzechowska z asystentem Wiesławem Skalskim i Krzysztof Ruszkiewicz z asystentem Dariuszem Mendrzejewskim z Olsztyńskiego Klubu Sportowego „Warmia i Mazury”, Barbara Moskal z asystentką Katarzyną Moskal z Podkarpacia Przemyśl, oraz Wioleta Zarzecka z asystentem Jackiem Lipką z BKS LOK Bytom.

Reprezentanci naszego kraju pierwsze dni spędzili na zaznajomieniu się ze strzelnicą podczas oficjalnych treningów, przeszli badania techniczne broni i pozostałego sprzętu strzeleckiego, oraz wzięli udział w niezwykle barwnej Ceremonii Otwarcia okraszonej występem rdzennej ludności australijskiej – aborygenów. Ponad to znaleźli chwilę wolnego czasu, aby zwiedzić najważniejsze atrakcje Sydney i zaprzyjaźnić się z koalami i kangurami.

We wtorek 15 października odbyła się pierwsza konkurencja – rywalizacja w postawie leżąc. Najpierw przeprowadzono kwalifikacje, w których strzelcy oddali 60 strzałów. Wyniki stały na bardzo wysokim poziomie (5 pierwszych miejsc z wynikiem ponad 600 punktów), a do finału z odpowiednio trzecim i piątym rezultatem awansowali Krzysztof Ruszkiewicz i Katarzyna Orzechowska. W walce o medale która rządzi się swoimi prawami, gdzie stres i nerwy często biorą górę, w której kolejno odpadają zawodnicy z najsłabszym wynikiem, Kasia startująca w finale jako jedyna kobieta, zajęła 7 miejsce, natomiast Krzysztof zajął 4 miejsce – do medalu zabrakło mu zaledwie 0,3 punktu!

Dwa dni później, w czwartek 17 października, odbyła się rywalizacja niewidomych i słabowidzących strzelców w postawie stojąc. Kwalifikacje dla naszych reprezentantów okazały się bardzo udane, gdyż cała czwórka awansowała do finału. Basia Moskal, zajęła pierwsze miejsce, Krzysztof Ruszkiewicz trzecie, Wioleta Zarzecka czwarte, a Kasia Orzechowska piąte miejsce. Tym samym, w ośmioosobowym finale połowę stawki stanowili Polacy. Został on rozegrany po krótkiej przerwie i miał bardzo emocjonujący przebieg. Bezkonkurencyjna i w pełni opanowana, z duża przewagą i znakomitym wynikiem najlepsza okazała się Basia Moskal. Wywalczyła złoty medal Mistrzostw Świata przy okazji bijąc rekord świata wynikiem 214,3 punktu – drugi Patrick Moor z Austrii uzyskał wynik gorszy o 12,1 punktu! Pozostali nasi reprezentanci niestety nie stanęli na podium, Kasia Orzechowska zajęła ostatecznie znakomite piąte miejsce, Krzysztof Ruszkiewicz szóste, a Wioleta Zarzecka ósme miejsce.

Na tych dwóch konkurencjach rywalizacja wśród osób niewidomych i słabowidzących zakończyła się, pozostało jedynie pokonać 15 tysięcy kilometrów, spędzić ponad dobę w podróży, zaliczyć przesiadkę w Katarze i nasi wojownicy już byli w domu. Zdobyliśmy jeden bezcenny złoty medal i potwierdziliśmy pozostałymi znakomitymi wynikami, że Polacy należą do ścisłej światowej czołówki. To właśnie w Polsce strzelectwo osób niewidomych i słabowidzących rozwija się bardzo prężnie, a zawodników z ogromnym potencjałem na znakomite międzynarodowe wyniki jest znacznie więcej niż eksportowa australijska czwórka.

W Mistrzostwach w Australii udział wzięli również Polscy zawodnicy niepełnosprawni ruchowo z ramienia Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START. Wywalczyli oni dwa medale. Drużyna męska w składzie: Sowiński Szymon, Pierzyński Kacper, Okoniewski Sławomir w konkurencji P4 zdobyła srebrny medal, natomiast brązowy medal w konkurencji pistoletu pneumatycznego P1 zdobyli również panowie w drużynie w składzie: Pierzyński Kacper, Sowiński Szymon i Rodzik Filip. Ponad to Babska Emilia (Legia Warszawa) i Rodzik Filip (Skorpion Polkowice) zdobyli kwalifikację na paraolimpiadę TOKIO 2020 (już wcześnie kwalifikację zdobył Szymon Sowiński).

Były to pierwsze Mistrzostwa Świata w parastrzelectwie, w których udział wzięli zawodnicy niewidomi i słabowidzący. Niestety ich kategoria nie została jeszcze zakwalifikowana do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Japonii w 2020 roku, na co bardzo liczyliśmy. Jednak rozpoczęcie startów wspólnie z pozostałymi osobami niepełnosprawnymi na oficjalnych zawodach, jest bardzo ważnym etapem rozwoju tej dyscypliny. Jesteśmy pełni wiary i optymizmu, że na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku niewidomi i słabowidzący strzelcy wezmą udział, a Polacy będą zdobywać medale.

Na koniec dziękujemy naszym sponsorom Hotel Marina Club oraz Totalizatorowi Sportowemu za wsparcie finansowe, to dzięki Wam nasi zawodnicy mogli pojechać na te Mistrzostwa i przeżyć przygodę życia.