Czas podsumowań! | OKSWiM

Czas podsumowań!

Początek roku to czas podsumowań i cieszenia się z osiągniętych wyników sportowych roku poprzedniego. To również chwila na zastanowienie się co jeszcze można zrobić, poprawić, żeby rezultaty były jeszcze lepsze.

Nasi uzdolnieni sportowcy w 2019 roku zdobyli wiele medali. Łącznie było ich aż 39, z czego aż 15 złotych, 14 srebrnych I 10 brązowych krążków.

Okazuje się, że ponownie to strzelcy uzyskali niemal połowę całego naszego dorobku. Udało im się wystrzelać 15 sztuk, w tym 9 złotych i po 3 srebrne i brązowe medale. W tej dyscyplinie zawodnikom niewidomym i słabowidzącym po raz pierwszy udało się uczestniczyć w Mistrzostwach Świata, odbywające się w roku 2019 w Australii. Wśród tych szczęściarzy, którzy mieli szansę brać w nich udział, znaleźli się Krzysiu Ruszkiewicz i Kasia Orzechowska razem z asystentami Mendrzejewskim Dariuszem i Skalskim Wiesławem. Ta dwójka zawodników zazwyczaj przoduje na każdych zawodach. W Sydney oboje znaleźli się w najlepszej ósemce świata i zajęli wysokie miejsca finałowe. Niestety Krzysiu i Kasia nie będą mogli pojawić się na paraolimpiadzie w Tokio 2020, gdyż ta wspaniała dyscyplina, którą uprawiają nie została dopisana do listy sportów olimpijskich. Można mieć jedynie nadzieje, że pojawią się oni na paraolimpiadzie we Francji w 2024. Czego im z całego serca życzymy.

Z zagranicy jak zawsze niezastąpiona Ania Harkowska wraz z trenerem Marianem Kowalskim zawsze wróci z kolejnymi krążkami. W tamtym roku były to dwa srebrne medale przywiezione z Holandii z Mistrzostw Świata w parakolarstwie zarówno na torze jak i na szosie. Sławek Turonek obronił natomiast tytuł Mistrza Polski na XI Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym Osób Niepełnosprawnych. Na arenie krajowej również Piotr Kołodziejczuk zdobył dwa brązowe medale w kolarstwie tandemowym w Mistrzostwach Polski Górskich i na Szosie. Tu należą się podziękowania dla jego pilotów Pawła Kowalkowskiego i Marcina Wojtala.

Wieloma sukcesami mogą pochwalić się nasi „kulomioci”. Stasiu Stopierzyński i Czarek Dybiński zostali Mistrzami Polski w swoich kategoriach w bowlingu, Jola Pazurkiewicz, Ewa Wiśniewska i Mieciu Kontrymowicz zostali wicemistrzami, a brązowy medal zdobył Dominik Czyż. Stasiu i Mieciu świetnie radzili sobie również w klasycznej odmianie kręgli – mieli zaszczyt wziąć udział w Mistrzostwach Europy (Chorwacja). Pierwszy z nich przywiózł trzy złota, a drugi po jednym medalu każdego koloru. Zdominowali również Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie zajmując na nich dwa pierwsze miejsca w kategorii B2.

W biegach na każdym dystansie niezastąpiony Zbyszek Świerczyński zawsze zajmuje miejsca na podium. W mijającym roku były to trzy drugie i jedno pierwsze miejsce. Panie Zbyszku prosimy dalej trzymać formę.

Jeżeli chodzi o dyscypliny, gdzie trzeba naprawdę ruszać głową to nasi zawodnicy również sobie świetnie radzą. Świadczą o tym rezultaty uzyskane przez naszych szachistów i brydżystów. Na Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących Kobiet w Szachach nasza Joasia Malcer zdobyła brąz, natomiast nasz najmłodszy szachista Racis Michał na Mistrzostwach Polski juniorów zajął drugie miejsce. Wspomniana dwójka wspólnie z Bernardem Olejnikiem i Ryszardem Suderem wywalczyła również srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Stowarzyszenia CROSS. Z kolei jeżeli chodzi o naszych karciarzy to największe zasługi za dorobek aż ośmiu medali na zawodach rangi Mistrzostw Polski mają panowie Ratajczak Zdzisław, Stopierzyński Tomasz i Czeszewski Jerzy.

Chcielibyśmy aby kolejne lata były pełne samych sukcesów i zwycięstw. By żaden z zawodników nie poddawał się, by zarówno te wygrane , jak i porażki były motywujące do dalszej pracy nad wynikami i również pracy nad samym sobą. Dlatego życzymy dalszych osiągnięć i samozaparcia w dążeniu do postawionych sobie celów. By uprawiany sport przynosił zawsze samą przyjemność i satysfakcję., a nasze plany zawsze się spełniały,